İlk kitap heyecanı


Ve nihayet çok uzun zaman sonra bir blog yazısı.


Bunca zamandır ihmal etmemek gerektiğini bile bile yazmamaya, web sitesini yenilememeye ne demeli acaba? Siteyi tamamlamayı beklesem yine yazamayacaktım aslında; ama bu sefer "kervan yolda düzülür" dedim ve ilk kitap bahanesiyle birkaç satır karalamak üzere klavyenin başına oturabildim.


İlkler önemli pek tabii. Bu kitap da geçici bir heves olarak kalmadan nihayete erdiği için önemli benim adıma. Nefessiz, moralsiz kaldığımda itekleyenler oldu sağ olsunlar. İyi ki varlar. Yoksa fotoğraflar bilgisayarda bir dosya içinde öylece duruyor olarak kalacaktı.


Bu kitap, bir fransız yazarın, Georges Perec, 1974 yılında Paris'in bir semtiyle ilgili tuttuğu notlardan ilham alarak şekillendi. Yarım asıra yaklaşan bir zaman sonrasında Perec'in notlarını Saint Sulpice meydanında yakalama gayretinde oldum. Daha önemlisi bu notları görselleştirme peşine yılın herhangi bir zamanında düşmedim. Perec'in ilk notunu aldığı 18 ekimde başladım ve kitabını bitirdiği 20 ekimde ben de durdum.


Yeni fotoğraf kitabı projeleri için aynı yazarın ve beni çok heyecanlandıran birkaç farklı yazarın daha kitapları arasında dolanıyorum bu aralar. Türkiye'de müslüman mahallesinde salyangoz satmaktan farksız bu zorlu uğraş, etrafımızda olan biten tüm kötülük ve çirkinlikleri gölgede bırakıyor.


Ülkede kendi başına (self published) kitap çıkarma macerasını başka bir yazıya bırakıyorum. Şayet Perec, Paris ilgi alanınızda ise ve bu kitabı edinmek isterseniz web sitemden, Akaretler'deki Minoa kitabevinden ve sanatçısı olduğum Art Nivo'nun web sitesinden ulaşabilirsiniz.


Sağlıcakla...382 kitabımı Minoa'da bulabilirsiniz